Zugló a főváros egyik legsokoldalúbb, legszínesebb és méltán legkedveltebb kerülete. Varázsát éppen sokarcúságának, kivételes természeti értékeinek, és gazdag múltjának köszönheti. Ennek a gazdag múltnak a tárgyi, írásos és szellemi örökségét gyűjti, kezeli, kutatja és rendszeresen publikálja a 2004-ben létrejött Zuglói Helytörténeti Műhely, mely 2014-ben vette fel a lokálpatrióta, Samodai József nevét.
Gyűjteményünk, a tervszerű gyarapításnak, és a zuglóiak önzetlenségének köszönhetően ma már 3054 db fotót, 1471 db kisnyomtatványt, 402 db képeslapot, és számos tárgyi emléket, egyéb dokumentumot őriz. Emellett több mint 600 kötetes könyvtárunk is a kutatók rendelkezésére áll.
A Műhely azon túl, hogy a kerület története iránt érdeklődők tudásbázisául szolgál, minden korosztálynak kínál helytörténeti programokat. Nagysikerű kiállításaink mellett rendszeresen szervezünk ismeretterjesztő előadásokat, városi sétákat, és múzeumpedagógiai foglalkozásokat. Kiemelt feladatunknak tartjuk a kerület építészeti értékeinek dokumentálása és népszerűsítése mellett, a kerületben élt emberek mindennapjainak, az itt gyökeret eresztett intézmények, gyárak, iparosok emlékeinek az őrzését és bemutatását.
Továbbra is kérjük, és nagy örömmel fogadjuk mindazoknak a jelentkezését, akik helyi vonatkozású dokumentumokkal, tárgyi emlékekkel, képes levelezőlapokkal és fotókkal rendelkeznek, és szívesen felajánlanák akár az eredeti példányokat, akár a digitális másolatokat Műhelyünk részére.
Várjuk továbbá azoknak a lokálpatriótáknak a jelentkezését, akik szívesen megosztanák velünk emlékeiket, a kerülethez kapcsolódó egyéni kutatásaikat, történeteiket.
Majkó Zsuzsanna
helytörténti műhely vezető
Bese Judit
helytörténeti munkatárs |
   
|